Wojna z zanieczyszczeniem

19.11.2020, 15:39 0 komentarzy
Wojna z zanieczyszczeniem

Kilka dni temu obchodziliśmy Dzień Czystego Powietrza.Z tego właśnie powodu należy nabrać kilka refleksji odnoszących się do sporego problemu, który pojawia się w okręgu całej Polski. Mowa tu bezdyskusyjnie o smogu, który może być dla wielu ludzi naprawdę bardzo niszczycielski. Nagromadzone toksyny, które wdychamy w sumie każdego dnia, mają bez żadnych wątpliwości związek z nieustannym przenoszeniem się obecnego koronawirusa, z którym zmaga się praktycznie cały świat już niecały rok. Definitywnie warto regularnie wyjaśniać czym jest degradacja środowiska bądź jakimi metodami można z tego rodzaju kłopotem walczyć.


Z okazji wspomnianego już Dnia Czystego Powietrza w kilku stacjach telewizyjnych poruszony został właśnie ten temat. Należy przede wszystkim posiadać wiedzę dotyczącą tego, że obecnie w Polsce zaczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił też problem ze smogiem. Skuteczne i ergonomiczne ogrzewanie mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na zapobieganie zanieczyszczeniu powietrza. Mniej więcej połowę smogu w naszym kraju generujemy my sami w domach, o czym wspomniał Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie pozbędziemy się kotłów zanieczyszczających nam powietrze, wówczas nie rozwiążemy tego problemu.


Zespołów Elektrociepłowni PAK także włączył się do walki z ze zdegradowanym powietrzem. Produkowana przez wymienioną spółkę energia, za około 10 lat okaże się zeroemisyjna, jak rozgłosił Prezes spółki, Piotr Woźny. Bądźmy świadomi też tego, że kłopot ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą bezpośrednio połączyć. Pandemia COVID zaczęła panować w obszarach o bardzo wysokim zanieczyszczeniu powietrza, a więc w przemysłowych regionach Chin oraz włoskiej Lombardii.


W aspekcie smogu bez wątpienia trzeba również być świadomym tego, co w zasadzie jest fundamentalną przyczyną. Mianowicie jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu co niemiara niekorzystnych substancji takich jak PM10, PM2,5, SO2 czyli dwutlenek siarki, szkodliwy dla człowieka a także dla całego środowiska, metale ciężkie, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową czy też chociażby dioksyny, a więc związki chemiczne odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wymienionych właściwości jest bardzo ważna, przede wszystkim ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz