Technology

Powrót do szkół a epidemia Covid-19

02.09.2020, 08:33 0 komentarzy
Powrót do szkół a epidemia Covid-19

W tym miesiącu dzieci mają pójść do przedszkoli oraz szkół, lecz ciągle niechęć powoduje pandemia koronawirusa, z którą zwalczamy od początku roku. W marcu uczniowie przeszli na nauczanie w domach i bez cienia wątpliwości był to jeden z powodów, dzięki którym byliśmy w stanie wstrzymać silny rozwój choroby w Polsce. Aczkolwiek czy epidemia na dzień dzisiejszy okazuje się tak stabilna, aby udostępnić żłobki, przedszkola oraz szkoły a potem pozwolić dzieciom chodzić na lekcje?

Wszyscy mają swoje racje

Nie możemy podać jedynego słusznego rozwiązania, co może być bardziej odpowiedzialne - puszczenie uczniów do placówek oświatowych, czy mus kontynuacji lekcji domowych. Między innymi epidemiolodzy a także sceptycy dochodzą do wniosku, iż to właśnie najmłodsi najszybciej przenoszą wszelkie wirusy czy też bakterie, a oświatowe budynki będą bardzo dobrym siedliskiem infekcji. Taki scenariusz jest świetnie nam znany - na lekcje przybędzie pojedyncze dziecko z infekcją a za chwilę znacznie więcej dzieci.

Z drugiej strony zaprowadzono wiele czynności, do których muszą przyzwyczaić się budynki oświatowe, aby mieć możliwość przywitać z powrotem swoich podopiecznych. Jednakże czy to doskonały koncept, aby znaczna ilość uczniów znalazła się w jednej salce? Czy mamy pewność, że najmłodsi uczniowie będą w stanie postępować zgodnie z procedurami? Lekarze są zdania, iż nie.

Na zajęcia domowe narzekają niejedni uczniowie i rodzice. W głównej mierze koronawirus wpłynął na uczniów liceów, którzy twierdzą, że przez jakiś czas internetowego nauczania się okażą niezbyt dobrze nauczeni do maturalnego egzaminu (chociaż z drugiej strony w 2020 roku matura nie przebiegła wcale najgorzej). Istotne okazuje się również to, iż nie każdy uczeń miał dostęp do Internetu i komputera. Wśród rodzin wielodzietnych jest tak, że w mieszkaniu zobaczymy jeden komputer. Rodzice będą mieć z tego powodu zagwozdkę w przygotowaniu swoim dzieciom nauki w tym samym czasie.

Istotne okazują się również relacje społeczne. Szkolne placówki stanowią znaczący element w rozwoju psychicznym maluchów. Dzięki szkołom mamy możliwość nauczyć się funkcjonować w społeczeństwie a także umiemy zawierać bliskie relacje. Jednakże przy aktualnej chwili problemy społecznego życia będą najmniej istotne, ponieważ najmocniej liczy się dobre samopoczucie dzieci, ich opiekunów i pedagogów.

To od samych dzieci oraz pedagogów zależeć będzie dużo

Poszerzanie się koronawirusa zależy na pewno od kwestii, czy uczniowie będą w stanie przestrzegać obostrzeń ustalonych przez Główny Inspektorat Sanitarny oraz od tego czy pedagodzy będą potrafili to przestrzeganie zasad przypilnować. Są tacy, którzy dochodzą do wniosku, iż zaproszenie dzieci do szkół zrodzi gwałtowniejszy postęp choroby, więc w efekcie placówki oświatowe będą zamknięte lada chwila. Należy śledzić cały czas sprawę, ponieważ z początku nadchodzącego miesiąca wiele jeszcze może się pozmieniać.

Zostaw komentarz