Co należy wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

18.11.2020, 15:15 0 komentarzy
Co należy wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Praktycznie 25 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO został wyszczególniony Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który celebrowany jest 16 listopada. Z brakiem akceptacji na co dzień ma kontakt sporo osób i właśnie ta data ma to podkreślać. Nawoływanie do licznych instytucji publicznych, naukowców i rządów tego rodzaju jest okazją do tego, aby szukali rozwiązania tego sporego problemu. Organizacji UNESCO bardzo zależy między innymi na tym, by zmniejszyć nietolerancję przez nauczanie, czy też organizowanie wielu paneli dyskusyjnych, które mają na celu propagowanie akceptacji oraz nakłonienie do braku terroru wobec osób dyskryminowanych.

Coraz częściej występujące zjawiska agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i różnego rodzaju nietolerancji, były powodem stworzenia tego rozwiązania. Z przejawiającą się marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez osoby z bliskiego otoczenia, mają styczność właśnie te grupy, co zaobserwowano na przestrzeni wielu lat. Przejawy nietolerancji są ogromnie uciążliwe dla osób szykanowanych, dlatego też obchody Międzynarodowego Dnia Tolerancji mają uprzedzać o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do użycia siły, a także pomóc w znalezieniu głębszych przyczyn uformowania się nietolerancji. Aby obeznać się w tym, czym tak naprawdę jest respektowanie cudzych praw i cudzej własności oraz czym jest uznanie oraz akceptacja różnic indywidualnych, potrzebne są takie działania, które naprawdę stają się pomocne w tym zakresie. Ma także kształcić, nauczyć doceniania różnorodności względem kultur, rozumienia innych ludzi, a także założeniem tego rodzaju czynności jest umiejętności słuchania.


Jak w naszym kraju obchodzono Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili wspólny apel, w którym pokazują ogromne wsparcie dla osób, które doznały werbalnej i fizycznej agresji wynikającej z homofobii oraz rasizmu. Pod jednogłośnym apelem podpisał się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Solidarność dnia 16 listopada będzie nagłaśniana poprzez zawieszanie tęczowych flag oraz podświetlenie budynków, jak ogłosił prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. W tęczowych barwach został oświetlony wyjątkowo most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz